Rollerslēpēm izmanto tos pašus gultņus, kādus skrituļslidošanā un skeitbordā – 608. Taču gultņi tikai nedaudz ietekmē to, cik ātri būs rolleri – to nosaka riteņu diametrs un materiāls. Sacensībām, protams, izmanto labākos gultņus, bet treniņos ilgspēlējošus un klusus.

Standarts

Standarts: 608 (iekšējais diametrs 8mm, ārējais diametrs 22mm, platums 7mm)

Gultņu svarīgākā īpašība rollerslēpēm ir to ilgmūžība. Tiem nav jāgriežas superviegli, bet gan jāpalīdz radīt līdzīgu slodzi kā ar slēpēm pa sniegu un ir jākalpo maksimāli ilgi bez kopšanas. Tas ir atšķirībā no skrituļslidošanas vai skeitborda, kur cieņā keramiskie gultņi un svarīgākais ir tas, cik viegli un ilgi tie griežas.

Ierasts, ka rolleru gulņi ir no tērauda (hroma) sakausējuma, 7 lodītes, smēre (nevis eļļa) un putekļu gumijas no abām pusēm (jeb 2RS – 2 sided rubber shields).

“Ātrie un lēnie” gultņi

Gultņiem ir relatīvi sīka ietekme uz rolleru ripošanu, jo primāri rolleru ripošanu nosaka riteņu materiāls un diametrs. Tas ir pirmkārt. Otrkārt, ir jāsaprot, ka tas kā gultnis griežas pats un kā tas griežas zem slodzes – tās ir divas dažādas lietas.

Gultnis vislabāk griezīsies tādos apstākļos, kuros tam ir vismazākā berze. Tātad vislabāk griezīsies precīzs, tīrs, vaļīgs gultnis bez jebkādām smērvielām. Taču, ja mēģināsim tādu gultni griezt zem slodzes, tas jūtami karsīs, dils un griezīsies slikti, jo parādīsies daudz berzes.

Tas nozīmē, ka braucot ar treniņu ratiem, jūs visticamāk nespētu atšķirt Swiss kvalitātes gultņus vai keramiku no SKF, lai arī šiem gultņiem cena atšķiras pat 20 reizes. Šī iemesla pēc, treniņu ratiem gultņus liek parastus ar putekļu gumijām abās pusēs un brauc kamēr tie ripo.

Sacensībās un ātruma treniņos, ātrie gultņi iedod nelielu pārsvaru, kaut vai tāpēc, ka tie mazāk uzkarst un nesabremzējas soļa fāzē, kad rollerslēpe ir pacelta virs zemes. Gatavojot gultņus sacensībām, lieto šķidru eļļu, kuras efektivitāte ir īslaicīga.

Materiāli

  • Tērauda (hroma) sakausējums – visbiežāk sastopamais variants. Tērauda lodītes un gredzeni. Mēdz būt apstrādāti ar pretrūsas materiāliem (piem, titāna pārklājumu gredzeniem).
  • Titāns – Titāna lodītes un tērauda gredzeni. Ideja ir tāda, ka titāns ir superizturīgs pret koroziju, taču praksē tērauda gredzeni sarūsē tā kā tā un risinājums ne tuvu nav mitrumizturīgs.
  • Nerūsējošais tērauds – Tirgū ir pieejami gultņi no nerūsējošā tērauda, taču šis tērauda sakausējums ir daudz mīkstāks, rezultātā gultņi nebūs tik ātri un ātri nodils. Praktiskas pieredzes ar šiem gultņiem man nav.
  • Keramika – keramikas lodītes un tērauda gredzeni. Keramika ir superciets materiāls, tā nerūsē un salīdzinot ar tērauda gultņiem, labāk darbojas zemās temperatūrās. Keramiskie gultņi, ierasti ir dārgāki un nereti forumos lasām par izjukušām lodītēm, taču tie funkcionē lieliski. Keramiskajos gultņos var izmantot pavisam nelielu eļlas daudzumu un tie prasa regulāru kopšanu. Tirgū gan neesmu sastapis keramikas gultni ar putekļu gumijām no abām pusēm, bet var jau būt ka ir. Agrāk “keramika” bija dārgs prieks, taču tagad var dabūt kvalitatīvus keramikas gultņus par 45 eur.

Putekļu un mitruma aizsargi

Putekļu aizsargiem ir divas funkcijas: a) pasargāt gultni no netīrumu un ūdens iekļūšanas tajā un b) slāpēt skaņu. Metāla aizsargi parasti aizsargā gultni no abām pusēm un nav noņemami, līdz ar to, gultnis faktiski nav tīrāms. Gumijas putekļu aizsargs, salīdzinot ar metāla vai plastmasas aizsargu, daudz efektīvāk pasargā pret ūdens iekļūšanas gultnī, kas ir svarīgi, jo lielākais izaicinājums gultņiem ir treniņi slapjā laikā, kad daudzi gultņi pat pēc viena lietus treniņa jau ierūsē. Papildus tam, gultņi ar abpusējiem gumijas aizsargiem darbojas ļoti klusi.

ApzīmējumsAtšifrējumsĪpašības
RSRubber SealRemovable, contact
2RSTwo sided Rubber SealRemovable, contact
ZMetal ShieldNon-removable, non-contact
ZZ / 2ZTwo sided Metal ShieldNon-removable, non-contact
RU / LabyrinthRubber SealRemovable, non-contact
2RU / LabyrinthTwo sided Rubber SealRemovable, non-contact

ABEC

ABEC ir ražošanas kvalitātes standarts, nevis ātrumu raksturojošs standarts. Fizika tur ir vienkārša – jo lodītes un gultņa gredzeni tiek ražoti ar augstāku precizitāti, jo tie darbojoties pie lieliem ātrumiem radīs mazāku berzi un, attiecīgi, būs efektīvāki un mazāk karsīs. ABEC arī nenosaka, kā gultnis darbosies pie slodzes, bet rollerojot slodze uz gultni ir diezgan liela. Respektīvi, ABEC5 gultnis var griezties tikpat labi kā ABEC9 un praksē visticamāk nekādas atškirības nebūs, noteicošais būs gultņa lodīšu materiāls, virsmu pēcapstrāde, eļļa un putekļu aizsargu veids.

Ekspluatācija

Gultņi ir samērā izturīgi un kalpos gadiem, ja tiek pareizi ekspluatēti. Gultni visvairāk apdraud mitrums un netīrumi. No netīrumiem diezgan efektīvi pasargā putekļu aizsargi, sevišķi, ja tie ir no abām pusēm. No mitruma labāk pasargā gumijas aizsargi nekā metāla. Visvieglāk ūdenim nokļūt gultnī ir to rolleru mazgāšanas laikā. Braucot gultnis strādā un ūdens tiek efektīvi iztvaikots un izvadīts laukā, taču, ja pēc treniņa gultnī ir palicis ūdens, sāksies rūsēšana un jau nākamajā dienā riteni nevarēs pagriezt. Problēma ar mitrumu ir tāda, ka ūdenim iekļūstot gultnī, tas (dēļ putekļu aizsargiem) netiek laukā, rezultātā nekavējoties sākas rūsēšana.

Risinājumi ir trīs:

  1. mazgājot rollerus nepieļaut, ka ūdens tiek uz gultņiem
  2. pēc slapjā treniņa rollerus nolikt uz sāniem uz siltās grīdas vai radiatora
  3. lietot ūdensizturīgu eļļu vai smēri.

https://news.madshus.com/2014/07/10/roller-ski-maintenance/embed/#?secret=mfAMH740mG

Tīrīšana: https://www.youtube.com/watch?v=Mrd9EF-Xxg8

Gultņi sacensībām

Sacensībās tiek izmantoti keramiskie, ILQ9 Twincam vai Swiss gultņi ar zemu rites pretestību un tiek izmantota eļļa, nevis smēre. Un putekļu aizsargs tikai no vienas puses, lai samazinātu berzi.

Kā panākt, lai gultnis grieztos superlabi? Pirmkārt jau, svarīgs ir gultņu materiāls. Šeit dominē keramika un hroma tērauds, jo cietāks, jo labāk. Otrkārt, izmantot augstas ražošanas precizitātes un virsmu pēcapstrādes gultņus (Bones Swiss, piemēram, kuros tiek nopulētas saskares virsmas). Treškārt, izmantot bezkontakta putekļu aizsargus. Ceturtkārt, izmantot šķidru, sacensībām domātu eļļu ar zemu viskozitāti.

Tirgū pieejami arī 6 lodīšu gultņi, piemēram, ILQ9 Twincam vai Bones Swiss Super 6. Tos praksē mēģinājis neesmu.

Dažu gultņu apraksti

NosaukumsTipsSvars (8gab)Apraksts
SkiGo 608 2RS608 2RSIzturīgi, labas putekļu gumijas un smēre ilgam laikam.
Singapore NMB608 2Z92Bija komplektā ar SkiGo Nr3 riteņiem. Uz gultņiem rakstīts 608Z, lai arī shieldi ir no abām pusēm.
Mosaic Titanium608 RSGriežas ~45sec. Griežas pavisam klusi, taču pie slodzes rodas tikai šiem gultņiem raksturīga metāliska skaņa. Trausli pret mehāniskām deformācijām (jāuzmanās presējot iekšā ritenī)
Bones Swiss608 RS87
Bones Swiss Labyrinth 2608 2RU LabyrinthGriežas ~2min. Super klusi. Nav ūdensizturīgi, apmēram tikpat, cik citi 2RS.
Mosaic Ceramic608 RSGriežas ~2:30min. Griežas ar savdabīgu skaņu.
Mosaic Super 1 Madars Apse Abec 7608 RS
Bones Swiss Super 6608 RS

One Reply to “Rollerslēpju riteņu gultņi”

Leave a Reply